Panasonic 2200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - ECA1VHG222 Radial Lead
RS Stock No.: 628-3914Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VHG222
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
BD 5.549
BD 1.110 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 6.104
BD 1.221 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 1.110BD 5.549
50 - 245BD 1.046BD 5.231
250 - 495BD 0.977BD 4.884
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%