Panasonic 2.2μF Electrolytic Capacitor 100V dc, Through Hole - ECA2AAM2R2X
RS Stock No.: 865-0511Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2AAM2R2X
Capacitance
2.2µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
30mA
Tolerance
± 20%
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
BD 1.734
BD 0.035 Each (In a Pack of 50) (Exc. Vat)
BD 1.907
BD 0.038 Each (In a Pack of 50) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
50 - 50BD 0.035BD 1.734
100 - 450BD 0.023BD 1.156
Specifications
Capacitance
2.2µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
30mA
Tolerance
± 20%
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%