Panasonic 100 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - ECA2DM101 Radial Lead
RS Stock No.: 867-6712Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2DM101
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
BD 1.780
BD 0.890 Each (In a Pack of 2) (Exc. Vat)
BD 1.958
BD 0.979 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
2 - 8BD 0.890BD 1.780
10 - 48BD 0.769BD 1.537
50 - 98BD 0.699BD 1.399
250+BD 0.590BD 1.179
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.2mA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%