Panasonic 2.2 μF Capacitor 250 V dc, Through Hole - ECA2EHG2R2 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4638Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2EHG2R2
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
43μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.300
BD 0.260 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.430
BD 0.286 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.260BD 1.300
50 - 245BD 0.249BD 1.243
250 - 495BD 0.237BD 1.185
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
43μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%