Panasonic 4.7μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25V dc, Radial, Through Hole - ECE-A1VN4R7U
RS Stock No.: 807-3637Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1VN4R7U
Capacitance
4.7µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
120 (Maximum)mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
SU-A (Bi-polar)
Product details
SU Series
BD 9.826
BD 0.098 Each (In a Pack of 100) (Exc. Vat)
BD 10.809
BD 0.108 Each (In a Pack of 100) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
100 - 200BD 0.098BD 9.826
300 - 400BD 0.092BD 9.248
500+BD 0.069BD 6.936
Specifications
Capacitance
4.7µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
120 (Maximum)mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%