Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECEA1CKA101 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 100 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
BD 0.025Each (In a Bag of 1000) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 9.248
BD 0.046 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 10.173
BD 0.051 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 400BD 0.046BD 9.248
600+BD 0.040BD 8.092
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%