Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Through Hole - ECEA1CKS100 Radial Lead
brand-logo
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
1.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Miniature Al electrolytic cap,10uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
CAPACITOR, 16VDC, 10UF
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.722
BD 0.144 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 0.794
BD 0.158 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 245BD 0.144BD 0.722
250 - 495BD 0.127BD 0.636
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR, 16VDC, 10UF
Capacitance
10μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
1.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KA-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
KS Series
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
CAPACITOR, 16VDC, 10UF