Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - ECEA1EN100U Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Bipolar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
0.15%
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole Radial Lead
BD 0.025Each (In a Pack of 200) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 10.404
BD 0.052 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 11.444
BD 0.057 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 400BD 0.052BD 10.404
600+BD 0.040BD 8.092
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Bipolar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
0.15%