Panasonic 22 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECEA1HN220U Radial Lead
brand-logo
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Bipolar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
36μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
Panasonic SU Bi-Polar Series
Applications
Bipolar
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Surface mount
BD 1.561
BD 0.156 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.717
BD 0.172 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.156BD 1.561
100 - 490BD 0.110BD 1.098
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
36μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%