Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E100 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5609Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1E100
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
BD 0.025Each (In a Bag of 2000) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 16.184
BD 0.081 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 17.802
BD 0.089 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 200BD 0.081BD 16.184
400 - 400BD 0.081BD 16.184
800+BD 0.075BD 15.028
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
7 mm height
High reliability
Long life
Applications