Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC1V220P D
RS Stock No.: 537-0360Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1V220P
Capacitance
22μF
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
7.7μA
Series
FC SMD
Product details
FC Series (Low ESR)
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High ripple current
Pb-Free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
VFC smt Al electro cap,22uF 35V 105deg
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder D
BD 0.076Each (On a Reel of 1000) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.243
BD 0.249 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.367
BD 0.274 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 5BD 0.249BD 1.243
10 - 45BD 0.144BD 0.722
50 - 245BD 0.144BD 0.722
250+BD 0.110BD 0.549
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
22μF
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
7.7μA
Series
FC SMD
Product details
FC Series (Low ESR)
High ripple current
Applications