Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK0J101UR 1000
RS Stock No.: 628-3936Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK0J101UR
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Leakage Current
6.3μA
Equivalent Series Resistance ESR
700mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.012
BD 0.202 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.113
BD 0.222 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.202BD 1.012
50 - 95BD 0.191BD 0.954
100 - 245BD 0.179BD 0.896
500+BD 0.150BD 0.751
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Leakage Current
6.3μA
700mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%