Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1C101P 1000
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
FK smt Al electro cap,100uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.954
BD 0.191 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.049
BD 0.210 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.191BD 0.954
50 - 95BD 0.185BD 0.925
100 - 245BD 0.173BD 0.867
500+BD 0.156BD 0.780
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
360mΩ
Dissipation Factor
200%
AEC-Q200 qualified