Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1C221P 1000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Polarity
Polar
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35.2μA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.647
BD 0.329 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.812
BD 0.362 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Polarity
Polar
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35.2μA
260mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%