Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E680P 1000
RS Stock No.: 708-3419Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E680P
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder 1000
BD 0.076Each (On a Reel of 1000) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.601
BD 0.104 Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
BD 2.861
BD 0.114 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
25 - 75BD 0.104BD 2.601
100 - 175BD 0.092BD 2.312
500+BD 0.069BD 1.734
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified