Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H101P 500
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.792
BD 0.358 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.971
BD 0.394 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.358BD 1.792
50 - 95BD 0.341BD 1.705
100 - 245BD 0.329BD 1.647
500+BD 0.289BD 1.445
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
340mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%