Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J101P G
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
G
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
400mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.168
BD 0.434 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.385
BD 0.477 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.434BD 2.168
25 - 45BD 0.410BD 2.052
50 - 95BD 0.393BD 1.965
250+BD 0.347BD 1.734
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
G
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
400mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%