Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221AP 500
RS Stock No.: 565-611Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V221AP
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
BD 2.168
BD 0.434 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.385
BD 0.477 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.434BD 2.168
50 - 95BD 0.410BD 2.052
100 - 245BD 0.381BD 1.907
500+BD 0.324BD 1.618
Specifications
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%