Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V331P 500
Capacitance
330μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
BD 2.254
BD 0.225 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.479
BD 0.248 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.225BD 2.254
100 - 240BD 0.220BD 2.196
Specifications
Capacitance
330μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%