Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V471AQ 200
RS Stock No.: 708-3904Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V471AQ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Nichicon 470 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder
BD 0.910Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 4.104
BD 0.821 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.514
BD 0.903 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.821BD 4.104
25 - 370BD 0.613BD 3.063
375 - 1245BD 0.474BD 2.370
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
60mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
Compact size
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Applications