Panasonic 33 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount - EEEFN1K330L
RS Stock No.: 262-4957Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFN1K330L
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
26.4μA
Equivalent Series Resistance ESR
1300mΩ
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.196
BD 0.220 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 2.416
BD 0.242 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
10 - 40BD 0.220BD 2.196
50 - 90BD 0.208BD 2.081
400+BD 0.150BD 1.503
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
26.4μA
1300mΩ
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%