Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AP 1000
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
BD 1.474
BD 0.295 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.621
BD 0.324 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
260mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%