Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AV 1000
RS Stock No.: 249-1297Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C101AV
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Equivalent Series Resistance ESR
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Japan
BD 3.468
BD 0.347 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 3.815
BD 0.382 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.347BD 3.468
100 - 490BD 0.329BD 3.295
500+BD 0.312BD 3.121
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%