Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C221AP 2000
RS Stock No.: 568-749Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C221AP
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Equivalent Series Resistance ESR
180mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.532
BD 0.306 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.685
BD 0.337 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
180mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%