Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C470AP 1000
RS Stock No.: 568-862Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C470AP
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Series
FP SMD
BD 1.561
BD 0.312 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.717
BD 0.343 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.312BD 1.561
25 - 370BD 0.179BD 0.896
375 - 1245BD 0.116BD 0.578
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
260mΩ