Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1V331AP 500
RS Stock No.: 568-723Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1V331AP
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FP
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.630
BD 0.526 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.893
BD 0.579 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.526BD 2.630
25 - 45BD 0.491BD 2.456
50 - 95BD 0.468BD 2.341
250+BD 0.393BD 1.965
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
330μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
3μA
60mΩ
Series
FP
Dissipation Factor
200%