Panasonic 22 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1H220AR 1000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
165mA
Leakage Current
11μA
Equivalent Series Resistance ESR
880mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.156
BD 0.116 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.272
BD 0.128 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
165mA
Leakage Current
11μA
880mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%