Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1V101AP 1000
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35μA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Dissipation Factor
200%
BD 1.387
BD 0.139 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.526
BD 0.153 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 40BD 0.139BD 1.387
50 - 90BD 0.133BD 1.329
500+BD 0.110BD 1.098
Specifications
Capacitance
100μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35μA
260mΩ
Dissipation Factor
200%