Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFTA471XAP 900
RS Stock No.: 747-2471Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFTA471XAP
Capacitance
470μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
47μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
BD 2.081
BD 0.208 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.289
BD 0.229 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 40BD 0.208BD 2.081
50 - 90BD 0.197BD 1.965
500+BD 0.162BD 1.618
Specifications
Capacitance
470μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
47μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%