Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFTH101XAP 900
Capacitance
100μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
50μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
BD 2.081
BD 0.208 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.289
BD 0.229 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 40BD 0.208BD 2.081
50 - 90BD 0.197BD 1.965
500+BD 0.168BD 1.676
Specifications
Capacitance
100μF
Height
7.7mm
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
50μA
340mΩ
Dissipation Factor
200%