Panasonic 3.3 μF Capacitor 50 V dc, Surface Solder - EEEHC1H3R3R 2000
RS Stock No.: 727-0940Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1H3R3R
Capacitance
3.3μF
Mount Type
Surface
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
HC Series
BD 2.023
BD 0.081 Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
BD 2.225
BD 0.089 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
25 - 225BD 0.081BD 2.023
250+BD 0.075BD 1.878
Specifications
Capacitance
3.3μF
Mount Type
Surface
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%