Panasonic 33 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1E330AP 1000
RS Stock No.: 569-158Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1E330AP
Capacitance
33μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
BD 1.358
BD 0.272 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.494
BD 0.299 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.272BD 1.358
25 - 370BD 0.191BD 0.954
375 - 1245BD 0.127BD 0.636
Specifications
Capacitance
33μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
HD Series