Panasonic 47 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1H470P
RS Stock No.: 727-0815Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1H470P
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
BD 2.717
BD 0.543 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.989
BD 0.597 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 120BD 0.543BD 2.717
125 - 495BD 0.243BD 1.214
500+BD 0.191BD 0.954
Specifications
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HD Series