Panasonic 47 μF Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1J470P 500
RS Stock No.: 568-969Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1J470P
Capacitance
47μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
150mA
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
Series
TG
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
BD 3.063
BD 0.613 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 3.369
BD 0.674 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 20BD 0.613BD 3.063
25 - 370BD 0.416BD 2.081
375 - 1245BD 0.312BD 1.561
Specifications
Capacitance
47μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
150mA
800mΩ
Series
TG
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Low impedance
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C