Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEETK1H102AM 0125
RS Stock No.: 747-2389Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETK1H102AM
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
Equivalent Series Resistance ESR
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
TK High Temperature Reflow Series
Applications
SMT 125°C
BD 1.595
BD 1.595 Each (Exc. Vat)
BD 1.755
BD 1.755 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 1.595 Each (Exc. Vat)
BD 1.755 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
21mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
950mA
Leakage Current
500μA
140mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
Applications
SMT 125°C