Panasonic 1000 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEETKE102UAM 0125
RS Stock No.: 747-2332Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETKE102UAM
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
300μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.18%
Product details
TK High Temperature Reflow Series
Applications
SMT 125°C
BD 1.254
BD 1.254 Each (Exc. Vat)
BD 1.379
BD 1.379 Each (inc. VAT)
BD 1.254 Each (Exc. Vat)
BD 1.379 Each (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.1A
Leakage Current
300μA
80mΩ
Series
TK Medium Size
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.18%
Product details
Applications
SMT 125°C