Panasonic 560 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFKZ0D561RB Surface Mount
Capacitance
560μF
Construction
Conductive Polymer Aluminium Solid
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Series
KZ
Dissipation Factor
0.1%
BD 5.722
BD 1.144 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 6.294
BD 1.258 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
5 - 45BD 1.144BD 5.722
50 - 95BD 1.087BD 5.433
100 - 495BD 1.029BD 5.144
Specifications
Capacitance
560μF
Construction
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
125°C
Tolerance
±20 %
3mΩ
Series
KZ
Dissipation Factor
0.1%