Panasonic 180 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 4 V dc, Surface - EEFTX0G181RF
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
5.1A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Automotive Standard
No
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2,225.300
BD 0.636 Each (On a Reel of 3500) (Exc. Vat)
BD 2,447.830
BD 0.700 Each (On a Reel of 3500) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Reel
3500 - 3500BD 0.636BD 2,225.300
7000 - 7000BD 0.613BD 2,144.380
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
5.1A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
15mΩ
Automotive Standard
No
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%