Panasonic 180 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 4 V dc, Surface - EEFTX0G181RF
Capacitance
180μF
Height
1.9mm
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Ripple Current
5.1A
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Dissipation Factor
0.1%
BD 6.763
BD 1.353 Each (Supplied as a Tape) (Exc. Vat)
BD 7.439
BD 1.488 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
5 - 45BD 1.353BD 6.763
50 - 95BD 1.283BD 6.416
100 - 495BD 1.214BD 6.069
Specifications
Capacitance
180μF
Height
1.9mm
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Ripple Current
5.1A
Tolerance
±20 %
15mΩ
Dissipation Factor
0.1%