Panasonic 560 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFTZ0D561RB Surface Mount
Capacitance
560μF
Construction
Conductive Polymer Aluminium Solid
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
135°C
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Series
TZ
Dissipation Factor
0.1%
BD 3,103.860
BD 1.035 Each (On a Reel of 3000) (Exc. Vat)
BD 3,414.246
BD 1.138 Each (On a Reel of 3000) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Reel
3000 - 3000BD 1.035BD 3,103.860
6000 - 6000BD 0.988BD 2,965.140
Specifications
Capacitance
560μF
Construction
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
135°C
Tolerance
±20 %
3mΩ
Series
TZ
Dissipation Factor
0.1%