Panasonic 330 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1E331 Radial Lead
RS Stock No.: 172-4107Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1E331
Capacitance
330μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
BD 28.900
BD 0.144 Each (In a Bag of 200) (Exc. Vat)
BD 31.790
BD 0.158 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%