Panasonic 100 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H101S Radial Lead
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
BD 1.329
BD 0.133 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 1.462
BD 0.146 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 240BD 0.133BD 1.329
250 - 990BD 0.121BD 1.214
Specifications
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%