Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E221
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A
Polarised
BD 2.098
BD 2.098 Each (Exc. Vat)
BD 2.308
BD 2.308 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 2.098 Each (Exc. Vat)
BD 2.308 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 2.098
10 - 49BD 1.763
50 - 99BD 1.699
100+BD 1.647
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A