Panasonic 3900 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC0J392 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0271Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC0J392
Capacitance
3900μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
30mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
BD 4.046
BD 0.809 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 4.451
BD 0.890 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.809BD 4.046
50 - 245BD 0.555BD 2.774
250 - 495BD 0.543BD 2.717
Specifications
Capacitance
3900μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
30mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF