Panasonic 5600 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1C562 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0524Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C562
Capacitance
5600μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
16mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
BD 8.323
BD 1.665 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 9.155
BD 1.831 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 1.665BD 8.323
50+BD 1.347BD 6.734
Specifications
Capacitance
5600μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
16mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF