Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFC1E221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
117mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 120μF - 270μF
BD 1.676
BD 0.335 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.844
BD 0.369 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.335BD 1.676
50 - 95BD 0.324BD 1.618
100 - 245BD 0.306BD 1.532
500+BD 0.277BD 1.387
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
117mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 120μF - 270μF