Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFC1E470 Radial Lead
RS Stock No.: 449-1034Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E470
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1.243
BD 0.249 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.367
BD 0.274 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.249BD 1.243
50 - 95BD 0.243BD 1.214
100 - 245BD 0.231BD 1.156
500+BD 0.202BD 1.012
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
800mΩ
Series
FC-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF