Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1E471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
68mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 330μF - 680μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.168
BD 0.434 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 2.385
BD 0.477 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.434BD 2.168
50 - 95BD 0.416BD 2.081
100 - 245BD 0.393BD 1.965
500+BD 0.347BD 1.734
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Tolerance
±20 %
68mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 330μF - 680μF