Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
BD 3.468
BD 0.694 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 3.815
BD 0.763 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45BD 0.694BD 3.468
50 - 245BD 0.532BD 2.659
250 - 495BD 0.410BD 2.052
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
60mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF