Panasonic 4.7 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H4R7 Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
1.3Ω
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.954
BD 0.191 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 1.049
BD 0.210 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 35BD 0.191BD 0.954
40 - 95BD 0.139BD 0.694
100+BD 0.092BD 0.462
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
4.7μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
1.3Ω
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF